петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 154
home Кошарка

КФСМ: Настапот со дресовите Северна Македонија не беше наш избор

КФСМ: Настапот со дресовите Северна Македонија не беше наш избор

Генералниот секретар на КФСМ, Владимир Георгиевски на промоцијата на новиот селектор Драган Бајиќ, даде објаснување зошто репрезентацијата на квалификацискиот турнир во Перм, Русија, настапи со името Северна Македонија на своите дресови поради што Федерацијата на најде на удар на жестоки критики во јавноста.

– Би сакал да објаснам некои работи, на темата што беше многу актуелна во изминатиот месец и на која бевме критикувани, иако нема вина. Настапот со дресовите Северна Македонија не беше наш избор. Така ни беше наложено од ФИБА, која повеќе не толерира да го нема името на државата на дресовите и поради тоа настапувавме под Северна Македонија – потенцираше Георгиевски.

 

Коронавирус