петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 79
home Кошарка

Кари за време на натпревар дозна дека е заразен со коронавирус

Кари за време на натпревар дозна дека е заразен со коронавирус

Кошаркарот на Филаделфија, Сет Кари, дознал за позитивен тест за коронавирус за време на натпреварот против Бруклин (109:122) одигран ноќеска во Њујорк, објави новинарот на телевизискиот канал „ЕСПН“ Адријан Војнаровски.

Првата четвртина Кари ја помина на клупата, по што мораше итно да ја напушти арената и да замине во самоизолација.

Во меѓувреме, за заразени со коронавирус соопшти и НБА лигата.

– Четворица НБА играчи добиле позитивни резултати како резултат на тестирање на коронавирус од 30 декември 2020 година, стои на веб-страницата на лигата.

Имињата на заразените не се именуваат, но тие се изолирани.

Вкупно 498 играчи се тестирани од 30 декември досега.

Коронавирус