сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 6
home Кошарка

Капела со нов трипл-дабл се израмни со легендарниот Карим Абдул Џабар

Капела со нов трипл-дабл се израмни со легендарниот Карим Абдул Џабар

Канаѓанецот Клинт Капела имаше синоќа уште едно брилијантно издание во НБА лигата предводејќи ја екипата на Атланта до триумф над Минесота со 116:98 со ефект од 13 поени, 19 скокови и 10 блокади.

За центарот на Атланта ова беше втор трипл-дабл во последните два натпревари на кои постигна вкупно 40 поени, 45 скокови и 15 блокади.

Претходно, единствениот кошаркар со таков ефект во два натпревари во историјата на НБА беше легендарниот Карим Абдул Џабар во 1975 година.

НБА резултати од ноќта меѓу петокот и сабота:

Шарлот – Чикаго 110:123

Детроит – Хјустон 102 :103

Индијана – Орландо 120:118

Кливленд – Бруклин 125 :113

Филаделфија – Бостон 122:110

Торонто – Мајами 101 :81

Минесота – Атланта 98:116

Сан Антонио-Далас 117:122

ЛА клиперс-Оклахома 120:108

Феникс – Денвер 126:130

Сакраменто – Њујорк 103:94.

Коронавирус