понеделник, 30. март 2020. Вести денес: 153
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Кошарка

Кадетите на ЕП во група со Шпанија, Италија и Израел

Кадетите на ЕП во група со Шпанија, Италија и Израел

Македонската репрезентација за кошаркари до 16 години, на Европското првенство што ќе се игра во Скопје, во првата групна фаза за противници ги доби Шпанија, Италија и Израел.

Ова кадетско ЕП ќе се одржи од 14 до 22 август 2020 година. Кошаркарите до 16 години, се единствените кои играат во елитната А дивизија, додека другите македонски репрезентации се во Б дивизија.

На денешната жрепка во близина на Минхен, каде што е седиштето на ФИБА Европа, противниците ги добија и останатите македонски селекции во младинските категории. Јуниорите до 18 години ќе играат во Романија, младите до 20 години во грузиски Тбилиси. Во женска конкуренција, КФСМ ги пријави тимовите до 16 кој ќе се појави Сараево, и до 18 во Австрија.