недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 16
home Кошарка

Јута Џез повторно тројкашки расположена

Јута Џез повторно тројкашки расположена

Лидерот на Западната конференција во НБА лигата, Јута Џез, во убедливиот триумф над Орландо Меџик со 137:91, постави неколку рекорди.

Кошаркарите на Јута реализирани 26 тројки од 55 обиди, од кои 18 беа во второто полувреме, што е апсолутен рекорд.

Ова четврти пат сезонава Џезерите да погодат 25 или повеќе тројки во еден меч, израмнувајќи се со учинокот на Хјустон рокетс од сезоната 2018/19.

Донован Мичел предводеше со 22-та домашна победа во низа со 22 поени и 6/7 за три, го следеше Богдановиќ со 17 поени и 4/6 за три поени.

Во рекордната домашна победа, Јута заостана за три тројки да го урне апсолутниот НБА рекорд од 29 реализирани шута за три поени во еден меч.

Преостанати резултати НБА:

Вашингтон 87:109 Далас, Детроит 81:125 Њујорк, Мајами 115:101 Кливленд, Филаделфија 122:113 Минесота, Сан Антонио 133:139 Индијана, Портланд 133:85 Оклахома, Сакраменто 128:129 Милвоки.

Коронавирус