петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 0
home Кошарка

Јоргос Барцокас најдобар тренер во Евролигата

Јоргос Барцокас најдобар тренер во Евролигата

Јоргос Барцокас, тренерот на грчки Олимпијакос е прогласен за најдобар тренер во Евролигата за сезона 2021/22.

Барцокас, кој беше европски првак со Олимпијакос во сезоната 2012/13, повторно ќе игра на една завршницата и тоа со ростер кој никој не се очекуваше дека ќе може да стигне толку далеку.

„Емотивен момент за мене. Има многу големи тренери во Евролигата. Сакам да им се заблагодарам на Олимпијакос, моите соработници и играчите кои ми помогнаа да ја добијам оваа награда. Тоа е голема чест. Посебно е чувството што наградата ми ја доделија колегите“, изјави 56-годишниот Барцокас.

Коронавирус