вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 138
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Кошарка

Јокиќ стана најплатен српски спортист во историјата

Јокиќ стана најплатен српски спортист во историјата

Кошаркарот Никола Јокиќ потпиша нов петгодишен договор со НБА лигашот Денвер Нагетс вреден 148 милиони долари и стана најплатениот српски спортист во историјата.

Јокиќ минатата сезона ја заврши со просек од 18,5 поени, 10,7 скока и 6,1 асистенција по натпревар, па Денвер одлучи да го награди и на него да ја гради иднината на клубот.

– Многу сум среќен што останувам во Денвер многу години, тоа е неверојатно чувство. Овој клуб веруваше во мене во 2014 година и сакам да им се заблагодарам на сите за поддршката, изјави Јокиќ за клупскиот сајт на Денвер.