понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 81
home Кошарка

Јасикевичиус нов тренер на Барселона

Јасикевичиус нов тренер на Барселона

Шпанскиот кошаркарски великан, Барселона, денес го назначи Шарунас Јасикевичиус, за нов главен тренер на тимот.

Четириесет и четиригодишниот литвански стручњак, порано го предводеше Жалгирис.

Јасикевичиус во каталонскиот клуб ќе го наследи Светислав Пешиќ, кој беше разрешен откако загуби од Баскија, во мечот за птитулата во шпанскиот шампионат.

Литванецот потпиша договор на три години.

Јасикевичиус работеше во Жалгирис од 2016 година. Со него, клубот за прв пат во 21 век стигна до фајналфор од Евролигата во сезоната 2017/18.

Литванецот играше за Барселона кога беше кошаркар од 2000 до 2003 година и од 2012 до 2013 година. Во 2003 година со Каталонците ја освои Евролигата.

Коронавирус