четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 0
home Кошарка

Јанис со „трипл-дабл“ во победата над Портланд

Јанис со „трипл-дабл“ во победата над Портланд

Јанис Антетокумпо го запиша својот втор „трипл-дабл“ за сезоната, а Милвоки забележа нова победа, овој пат против Портланд во 137:129.

Суперsвездата заврши со 24 поени, 19 скокови и 15 асистенции и стана првиот играч во историјата на тимот со индикатори од најмалку 20-15-15.

Си Џеј МекКулум ги предводеше Трејлблејзерс со 37 поени и Кармело Ентони додаде 18, но недостатокот на повредените Дамјан Лилард, Хасан Вајтсајд и Зак Колинс го стави тимот во тешка ситуација.

Гостите сепак се бореа цврсто и во средината на последната четвртина се приближија на 117:115, но тројки на Брук Лопез и Весли Метјус решија сè. Милвоки го подобри својот баланс на 12-3, додека Портланд има само 5-11.

Во вториот натпревар за вечерта, Брендон Инграм постигна 15 од своите 28 поени во последната четвртина за да им овозможи на Њу Орлеанс да ја освојат својата посета кај Феникс со 124:121.

Тоа беше трет последователен успех на „пеликаните“, а за „сонцата“ ова беше трет последователен пораз.

Коронавирус