недела, 16. јуни 2019. Вести денес: 13
home Кошарка

Ирвинг се извини за изјавата дека Земјата е рамна

Ирвинг се извини за изјавата дека Земјата е рамна
Ѕвездата на НБА, Кајри Ирвинг испрати порака до наставниците кои предаваат наука – „жал ми е“. Со ова, Ирвинг јавно се извини за изјавата дека Земјата е рамна.
Говорејќи во понеделникот на самитот „Форбс“ во Бостон, беше разговарано за темата за рамна Земја. Кошаркарот рече дека не го разбира ефектот на неговата изјава.
– За сите наставници по наука, кои ми доаѓаат со зборови како: „Знаете ли дека морам да го сменам целиот наставен план?“, сакам да кажам жал ми е, изјави бекот.
Целата оваа сага започна во февруари 2017 година, кога Ирвинг прашуваше дали Земјата е рамна на подкаст што беше објавен непосредно пред Ол-стар викендот таа година во Њу Орлеанс. Тоа стана голема приказна, па дури и комесарот на НБА, Адам Силвер беше замолен да го понуди своето мислење.
– Кајри и јас одевме на истиот колеџ. Можеби тој посетувал различни предмети, додаде тој.