четврток, 22. август 2019. Вести денес: 99
home Кошарка

Харден со 35 поени во драматичната победа на Хјустон

Харден со 35 поени во драматичната победа на Хјустон

Џејмс Харден забележа повеќе од 30 поени во 22-ри натпревар по ред, при драматичниот успех на Хјустон над Торонто, со 121:119 во НБА лигата.

Харден беше најдобар стрелец за домаќините со 35 поени, иако тој пропушти 11 од 13 обиди во зоната за три поени. Ерик Гордон додаде 24 поени, а Кенет Фарид имаше 21 поен и 14 скокови. Домаќините запишаа две победи во серија за првпат овој месец.

Каваи Ленард се истакна со 32 поени, 7 скока и 5 асистенции за Торонто, но пропушти да го донесе успехот на гостите со шут од далечина со сирената, а гостите дозволија два последователни порази за прв пат од декември.

Резултати од НБА:

Орландо – Вашингтон 91:95
Бруклин – Њујорк 109: 99
Кливленд – Мајами 94: 100
Чикаго – Лос Анџелес Клиперс 101: 106
Хјустон – Торонто 121: 119
Мемфис – Сакраменто 96:99
Далас – Детроит 106: 101
Милвоки – Шарлот 108: 99
Денвер – Феникс 132: 95
Јута – Минесота 106: 102