сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 66
home Кошарка

Харден и Вестбрук го срушија Бостон (ВИДЕО)

Харден и Вестбрук го срушија Бостон (ВИДЕО)

Изминатата вечер во НБА лигата беа одиграни пет натпревари.

Хјустон на свој терен беше подобар од Бостон со 116:105. После неколку пресврти и подолг период водство на Хјустон првото полувреме во своја корист го реши Бостон. Сепак, гостите имаа само два поени предност која Хјустон ја неутрализираше веднаш по враќањето на терен.

Предводени од расположениот Џејмс Харден кој пред крајот на третата четвртина постигна дури 19 поени во низа за својот тим, Рокетси беа сигурни во текот на целото второ полувреме.

Натпреварот Харден го заврши со 42 поени, 8 скокови и 7 асистенции. Шутираше 9 од 19 од игра и седум од 16 за три поени. Расел Вестбрук го следеше со 36 поени, 10 скокови и 5 асистенции. Кај Бостон најдобар беше Гордон Хејворд со 20 поени, 8 скокови и 6 асистенции.

Коронавирус