петок, 4. декември 2020. Вести денес: 136
home Кошарка

Грифин со 44 поени против својот поранешен тим

Грифин со 44 поени против својот поранешен тим

Крилото на Детроит Пистонс, Блејк Грифин реализираше 44 поени при успехот на „клиповите“ со 109:104 над Лос Анџелес Клиперс во натпревар од НБА лигата.

Грифин, кој беше избран под број 1 на Драфтот во 2009 година токму од Клиперс, одигра еден од најсилните дуели во целата кариера против поранешниот тим и заедно со центарот Андре Драмонд, кој забележа „дабл-дабл“ учинок од 20 поени и 21 скока, беше во основата на едвај третиот успех на тимот во последните 10 средби.

Детроит имаше предност во текот на целиот натпревар, а пред почетокот на последната четвртина имаше цели 10 поени предност (90:80). Во завршните 12 минути, сепак домаќините од Клиперс се обидоа да дојдат до пресврт и беа сосема блиску до него, но неколку грешки во нападот, како и две последователни тројки на бекот на Детроит, Реџи Булок ги откажаа.

Најпрецизен за тимот од Лос Анџелес беше Данило Галинари со 23 поени, а резервите Лу Вилијамс и Монтрезл Харел додадоа 22 и 21 поени, соодветно.

Резултати од НБА:

Лос Анџелес Клиперс – Детроит 104: 109
Мајами – Мемфис 112: 108
Орландо – Бостон 105: 103
Минесота – Њу Орлеанс 110: 106
Оклахома – Сан Антонио 122: 112
Феникс – Денвер 102: 93
Сакраменто – Шарлот 104: 97
Јута – Чикаго 110: 102.

Коронавирус