петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 21
home Кошарка

Гостивар за прв пат поразен, Работнички сигурен

Гостивар за прв пат поразен, Работнички сигурен

Повеќе нема непоразени екипи во машката кошаркарската Прва лига, откако досегашниот неприкосновен лидер Гостивар загуби вечерва на гостувањето кај Куманово (70-82) во меч од седмата прволигашка рунда.

Кумановци и покрај сите проблеми и играчки заминувања одиграа најдобро сезонава, а клучната предност ја обезбедија во вториот период кој го добија со 28-12. Марјан Јанески со 22 поени беше најпрецизен во победничкиот тим, додека Пипкинс со 15 поени кај гостите.

Кошаркарите на Работнички, пак, врзаа и трета победа по ред, откако вечерва славеа на гостувањето кај Струмица (92-84). Домаќинот беше подобар во првото полувреме (47-42), но поголемото искуство на црвено-белите им ја донесе посакуваната победа во продолжението.

Американците Форте и Пол со 23 односно 21 поен беа најпрецизни кај центарци, додека Крстајиќ со 22 и Стаменковиќ со 21 поен беа најефикасни кај струмичани.

Кожув претходно денеска беше подобар од Феникс (97-89). Утре играат Академија ФМП и ТФТ, во вторник МЗТ Скопје го пречекува Чаир 2030, а в четврток Еуро Никел ќе му биде домаќин на Пелистер.