вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 207
Во живо

Митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Лисиче

home Кошарка

Гостивар го совлада Куманово за прв триумф во новата сезона

Гостивар го совлада Куманово за прв триумф во новата сезона

Кошаркарскиот тим на Гостивар стигна до убедлива победа над Куманово од 85-72 во 2. коло од кошаркарската лига на Македонија.

Клучна во натпреварот беше втората четвртина која домашните ја добија со десет поени разлика. Залудна беше солидната игра на кумановци во останатите три периоди бидејќи во ниту еден момент не успеаја да го вратат мечот во егал.

Александар Тодоровиќ со 23 и Ејасу Ворку со 20 беа најрасположени во победничкиот табор, додека кај гостите од Куманово, Џозеф Кејлеб заврши со 15 поени.

За Гостивар ова е прв триумф сезонава по воведниот пораз од Еуро Никел, додека Куманово по победата над Ангели минатото коло го запиша првиот пораз сезонава.

Локални избори 2021