понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Кошарка

Голден Стејт и Њу Орлеанс поведоа со 3:0 во НБА плејофот

Голден Стејт и Њу Орлеанс поведоа со 3:0 во НБА плејофот

Кошаркарите на Голден Стејт и Њу Орлеанс се на победа од пласман во вториот круг од НБА плејофот, откако поведоа со 3:0 во своите серии.

„Воините“ го освоија своето прво гостување во Сан Антонио со 110:97, по 26 поени на Кевин Дурант и 19 на Клеј Томпсон. Тимот од Тексас играше ден по смртта на сопругата на Грег Поповиќ – Ерин и беа без својот тренер, откако се почувствува дека се потресени од она што се случило.

Тие играа добро во првото полувреме, во кое имаа предност од неколку поени, но во последните минути, шампионите завршија со серија од 20:9, за да претворат заостанување од 5 поени во водство од 52:46. Тогаш разликата продолжи да се зголемува. Дурант и Ливингстон на крајот заработија повреди, но се чини дека тие не се сериозни.

Во исто време, Никола Миротиќ нанижа 30 поени, а Њу Орлеанс го порази Портланд со 119:102 и серијата може да се заврши во натпреварот бр.4. „Пеликаните“ повторно играа силна одбрана и не оставија сомнеж во нивната супериорност откако поведоа со 18 поени уште во првата четвртина, а потоа не погледнаа назад.

На Исток, Џоел Ембид се врати за Филаделфија и ги инспирира Сиксерс со 23 поени, а неговиот тим го порази Мајами со 128:108 како гостин и поведе со 2:1 во серијата. Центарот не играше 10 натпревари, но вчеравечер му помогна на тимот да ја освои последната четвртина со 32:14 и со тоа да стигне до убедливиот триумф.

Коронавирус