четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 15
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Кошарка

Еуро Никел го совлада Пелистер

Еуро Никел го совлада Пелистер

Еуро Никел се „чекираше“ во полуфинаето од разигрувањето за титула откако во 9. коло од Суперлигата славеше на домашен терен против Пелистер со 94-70.

Ова е триумф број 18 за кавадарчани, а без разлика од исходот на натпреварот во последното коло од победничката фаза избраниците на Самарџиев ќе завршат на третото место на табелата и битката за трофеј ќе ја започнат токму против денешниот противник.

Бранислав Џекиќ со 16 поени и 6 скока беше прво име кај Еуро Никел, додека него го следеше Џексон Дубински со 15 поени и 6 асистенции. Со 20 поени и 7 скока лидер на Пелистер беше Игор Кесар, а 15 поени додаде Никола Малешевиќ.

Ова беше последен натпревар од 9. коло во Суперлигата по кој познати се три од четирите патници во плеј-офот. Таму се МЗТ Скопје кој ќе заврши на првото место, Пелистер кој е на второто и Еуро Никел на третото, а последниот патник ќе биде одлучен во меѓусебниот натпревар помеѓу ТФТ и Гостивар.

Коронавирус