петок, 30. октомври 2020. Вести денес: 127
home Кошарка

Џими Батлер ги спаси Мајами, „жешките“ не се предаваат во финалната серија со Лејкерси

Џими Батлер ги спаси Мајами, „жешките“ не се предаваат во финалната серија со Лејкерси

Џими Батлер забележа „трипл-дабл“ со 34 поени, 12 скока, 11 асистенции и пет украдени топки, а Мајами го победи Лос Анџелес Лејкерс со 111-108 и избегна елиминација во финалето на НБА. Хит заостануваат со 2-3 во „меурот“ во Орландо и во недела ќе се борат за израмнување.

Данкан Робинсон постигна 26 поени за Хит, Кендрик Нун додаде 14, а Бам Адебајо, Тајлер Хиро и Џеј Краудер постигнаа по 13, 12 и 11, Леброн Џејмс постигна 40 поени и освои 13 скока за Лејкерси, додека Ентони Дејвис запиша 28 поени во петтиот натпревар од серијата.

Џејмс го израмни резултатот на 101:101 на само 2:52 минути пред сирената и му донесе предност на својот тим од три поени по уште една минута игра, но Батлер не запре со кошевите. Тој го врати водството на Хит на 1:13 минути пред крајот, а Џејмс одговори со нов кош за 106:105 за Лејкерси на 58,2 секунди на часовникот.
Личниот дуел меѓу двајцата продолжи со два удари од фаул на Батлер, но Лејкерси повторно поведоа преку Дејвис за 108:107 на 21,8 секунди до крајот. Во нападот што следеше, Батлер стрелаше точно двапати од линијата за слободни за 109: 108.

Лејкерси ја држеа топката за потенцијален последен напад и се обложија на удар од тројка на Дени Грин, кој не успеа да постигне и топката дојде кај Хит. Хиро постигна два коша од пенал, а Џејмс не успеа да израмни со сирената и така серијата ќе продолжи во недела.

Коронавирус