вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 48
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Кошарка

Џејмс избран за најомилен НБА кошаркар

Џејмс избран за најомилен НБА кошаркар

Леброн Џејмс втор пат по ред е избран за најомилен НБА кошаркар кај новите играчи во најсилната светската лига.

Засилувањето за Лос Анџелес Лејкерс доби 29 отсто од гласовите во анкетата на „Clutch Points”. Второто место го делат членовите на Голден Стејт, Стеф Кари и Кевин Дурант со по 9 отсто.

По нив следуваат Јанис Адетокумбо од Милвоки, Расел Вестбрук од Оклахома, Крис Пол од Хјустон и Двејн Вејд (моментално без ангажман) со по 6 отсто гласови од дебитантите во НБА.

Во изборот од минатата сезона, Џејмс победи со 31 процент од испитаниците.

(Миа)