четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 77
home Кошарка

Џамал Мареј испиша историја во НБА

Џамал Мареј испиша историја во НБА

Кошаркарите на Денвер триумфираа синоќа на гостински терен против Кливленд со 120:103, предводени од одличниот Џамал Мареј, кој имаше ноќ за паметење во НБА лигата.

Канаѓанецот придонесе во триумфот на Денвер со 50 поени, станувајќи прв кошаркар во историјата на Лигата, кој стигнал до таа бројка, со процент на реализација од 80 отсто во обидите за тројки и од линијата за слободни фрлања.

Резултати во НБА од ноќта меѓу петокот и сабота:

Орландо – Голден Стејт 124:120

Кливленд – Денвер 103:120

Филаделфија – Чикаго 112:105

Бостон – Атланта 121 :109

Мемфис – Детроит 109 :95

Милвоки – Оклахома 98:95

Њу Орлеанс – Феникс 114 :132

Минесота – Торонто 81:86

ЛА Клиперс – Јута 116:112. (МИА)

Коронавирус