вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 73
home Кошарка

Драмата во Кавардарци за Еуро Никел

Драмата во Кавардарци за Еуро Никел

Тимот на Еуро Никел од Кавадарци стигна до седмата победа во низа откако успеа да го добие мечот против екипата на Куманово со 112-111 на домашен терен.

Двата тима одиграа различни полувремиња, кавадарчани доминираа во првиот дел, додека кумановци успеаја да се вратат во игра преку шутот за три поени во вториот, а по двете продолженија двата бода останаа во Кавадарци.

Роберт Рикиќ беше незапрлив во рекетот со 30 поени и 14 скока, додека 25 поени и 5 асистенции додаде Јане Петровски. До дабл-дабл учинок стигна и Џексон Дубински кој оствари 16 поени и 13 асистенции, додека Дарко Соколов натпреварот го заврши со 12 поени, 6 скока и 5 асистенции.

Предводник на Куманово со 26 поени, 7 асистенции и 5 украдени топки беше Отис Ливингстон, Бранислав Џекиќ додаде 22 поени и 8 скока, додека 20 поени и 6 скока забележа Андрејевиќ. Стеван Глигоријевиќ постигна 17 поени и 5 асистенции започнувајќи го натпреварот од клупата.

Коронавирус