понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Драфтот во НБА 2020 ќе биде одложен за јули или август

Драфтот во НБА 2020 ќе биде одложен за јули или август

Сè уште нема официјално соопштение, но неколку извори во НБА лигата очекуваат драфтот за 2020 година да биде презакажан за јули или август, објави инсајдерот Адам Загорија.

Минатата среда, НБА ја прекина сезоната по откривањето на коронавирусот кај кошаркарот на Јута, Руди Гобер.

Сопствениците и менаџерите на клубовите очекуваат сезоната да продолжи кон средината или крајот на јуни.

По Гобеер, уште десетина играчи од најсилната светска кошаркарска лига станаа позитивни на вирусот.

Коронавирус