петок, 29. јули 2022. Вести денес: 79
home Кошарка

Дончиќ во елемент, нов триумф на Лејкерс без Леброн и Дејвис

Дончиќ во елемент, нов триумф на Лејкерс без Леброн и Дејвис

Во НБА лигата во натпреварите кои се одиграа ноќеска Атланта го победи Вашингтон со 120-116 и се враќа во НБА плејофот после 2017 година,

Њујорк Никс си го завери местото во разигрувањето за титулата. Никс за првпат по 2013 година ќе бидат учесници на плејофот. Нив радоста им ја донесе победата на Кливленд против Бостон од 102-94.

Лука Дончиќ со 33 поени и седум погодени тројки, беше главен виновник на триумфот на Далас над Њу Орлеанс од 125-107.

После овој пораз, Пеликанс ги загуби и теоретските шанси за пласман во плејофот. Лос Анџелес лејкерс врза три победи по ред, откако утрово триумфираа тесно во возбудлив меч против Хјустон рокетс со 124-122.

Коронавирус