вторник, 29. септември 2020. Вести денес: 169
home Кошарка

Дончиќ со маестралниот настап против Голден Стејт урна рекорд во НБА (ФОТО)

Дончиќ со маестралниот настап против Голден Стејт урна рекорд во НБА (ФОТО)

Ѕвездата на Далас маверикс, Луна Џогани одигра одличен меч против Голден Стејт вориорс, па за 30 минути поминати на паркетот постигна 31 поен, 15 асистенции и 12 скокови, со што запиша уште еден трипл-дабл во кариерата, а притоа урна и рекорд во НБА-лигата.

Дончиќ стана најмладиот кошаркар во историјата, кој успеал да постигне најмалку 30 поени и 15 асистенции на повеќе од еден меч во една сезона.

Коронавирус