недела, 29. јануари 2023. Вести денес: 65
home Кошарка

Дончиќ постави рекорд во НБА

Дончиќ постави рекорд во НБА

Кошаркарот на Далас, Лука Дончиќ постави рекорд во регуларниот дел од сезоната во НБА лигата. Тој ноќеска против Сакраменто (114:110 по продолжение), постигна 34 поени, 20 скокови и 12 асистенции.

Според прес-службата на лигата, 21-годишниот Словенец стана најмладиот играч во историјата на НБА кој комплетираше трипл-дабл со најмалку 30 поени и најмалку 20 скокови.

Резултати на натпревари одиграни синоќа:
Милвоки – Бруклин 116:119
Сакраменто – Далас 110:114
ЛА клиперс – Феникс 115:117
Индијана – Орландо 120:109
Мајами – Бостон 112:106
Портланд – Хјустон 110:102.