сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Дончиќ незапирлив, Сакраменто не можеше да го запре

Дончиќ незапирлив, Сакраменто не можеше да го запре

Лука Дончиќ на извонреден начин се врати на паркетот по паузата поради повредата. Словенечкиот кошаркар беше незапирлив во триумфот на Далас против Сакраменто од 131-111 во еден од синоќешните дуели во НБА лигата.

Дончиќ натпреварот го заврши со 33 поени, 12 скокови и 8 асистенции за 31 минута на паркетот. Покрај Дончиќ одличен беше и Порзингис кој уфрли 27 поени и имаше 13 скока. На спротивната страна Бредли Хил уфрли 22 поени.

Во најинтересниот натпревар на вечерта ЛА Лејкерс на гости славеа против Денвер по продолжение со 120-116. Ентони Дејвис запиша 33 поени и имаше 10 скока, додека Леброн Џејмс го заврши мечот со трипл-дабл ефект од 32 поени, 14 асистенции и 12 скока.

Во останатите натпревари Кливленд беше подобар од Атланта со 127-105, Орландо по продолжение славеше против Детроит со 116-112, Бруклин го победи Торонто со 101-91, додека Индијана пред своите навивачи триумфираше против Милвоки со 118-111. Вашингтон на гостински терен го победи Њујорк со 96-114 а Мемфис беше подобар од Портланд победувајќи со 111-104. Шарлот триумфираше на гости против Минесота со 108-115, Феникс беше подобар од Голден стејт а Јута славеше против Мајами со 116-101.

Коронавирус