четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Кошарка

Дончиќ го предводеше Далас до прва победа во конференциското финале со Голден Стејт

Дончиќ го предводеше Далас до прва победа во конференциското финале со Голден Стејт

Најдобриот кошаркар на Далас маверикс, Лука Дончиќ постигна 30 поени, 14 скока и девет асистенции во победата на неговиот тим над Голден Стејт со 119:109 во четвртиот натпревар од финалето во Западната конференција.

На Дончиќ му недостасуваше една асистенција до првиот трипл-дабл во оваа плејоф сезона. Вкупно, словенечкиот репрезентативец има 49 трипл-дабл (46 во регуларниот дел, три во плеј-офот).

Маверикс успеаја да избегнат „метла“ и да ја продолжат серијата во плејофот на НБА-лигата.

Петтиот натпревар ќе се одигра в петок во Сан Франциско.

Во финалето на Истокот играат Бостон селтикс и Мајами хит. Резултатот по четири натпревари е 2:2.

Коронавирус