недела, 7. март 2021. Вести денес: 80
home Кошарка

Док Риверс ја забележа победата бр. 900 како НБА тренер

Док Риверс ја забележа победата бр. 900 како НБА тренер

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс победија на домашен терен со 107:101 против Портланд, а покрај шестиот успех во сезоната, тие ја донесоа и победата број 900 на својот тренер Док Риверс. Тој е тринаесеттиот ментор во историјата на Лигата, по Дон Нелсон, Лени Вилкинс, Грег Попович, Џери Слоан, Пеат Рајли, Џорџ Карл, Фил Џексон, Лери Браун, Рик Аделман, Бил Фич, Ред Ауербах и Дик Мота, со слично достигнување.

Педесет и осум-годишниот Риверс ја започна својата тренерска кариера во 1999 година во Орландо, потоа го предводеше Бостон, а во 2013 година беше на чело со Клиперси. Покрај тие 900 победи, тој има 661 порази.

Каваи Леонард се врати со 27 поени и 13 скока за Л.А., Лу Вилијамс постигна 26 како резерва. Ленард ја комплетираше статистиката со 4 асистенции, 2 блока и 6 грешки.

Дамјан Лилард и СџЏеј МекКалум постигнаа 22 за Блејзерс.

Резултати во НБА

Шарлот – Бостон 87:108
Сан Антонио – Оклахома Сити 121:112
Феникс – Мајами 108:124
Л.А. Клиперс – Портланд 107:101

Лидери во одделни дивизии:

Источна конференција
Атлантик Дивизија: Бостон – 6 победи, 1 пораз
Централна дивизија: Милвоки – 6/2
Југоисточна дивизија: Мајами – 6/2

Западна конференција
Северозападна дивизија: Денвер – 5/2
Пацифик дивизија: Лос Анџелес Лејкерс – 6/1
Југозападна дивизија: Далас – 5/2

Коронавирус