четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 145
home Кошарка

Девет „тројки“ и 38 поени на Кари во триумфот на Голден Стејт

Девет „тројки“ и 38 поени на Кари во триумфот на Голден Стејт

Кошаркарите на Голден Стејт триумфираа синоќа на домашен терен над Лос Анџелес клиперс, откако со помош на феноменалниот Стеф Кари се вратија од негатива од 20 поени за конечни 115:105.

Кари имаше уште блескава шутерска вечер во својата кариера, постигнувајќи 38 поении, од кои девет „тројки“, а додаде и 11 асистенции.

НБА резултати од ноќта меѓу петокот и сабота:

Милвоки – Јута 118:131

Голден стејт – Лос Анџелес клиперс 115:105

Детроит – Феникс 110:105 (по продолжение)

Бостон – Вашингтон 116:107

Њујорк – Оклахома 89:101

Њу Орлеанс – Шарлот 110:118

Хјустон – Орландо 132:90

Мемфис – Бруклин 115:110

Лос Анџелес лејкерс – Чикаго 117:115

Сакраменто – Торонто. 123:144.

Коронавирус