вторник, 2. јуни 2020. Вести денес: 163
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Кошарка

Давитков го објави списокот на кошаркари за гостувањето во Швајцарија

Давитков го објави списокот на кошаркари за гостувањето во Швајцарија

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков денеска го објави списокот со играчи на кои ќе смета за натпреварот на гостински терен против Швајцарија на 28 јуни, последен од првата фаза претквалификации за Евробаскет 2021.

Давитков ги повика следниве кошаркари:
Војдан Стојановски
Дамјан Стојановски
Александар Костоски
Дарко Соколов
Димитар Караџовски
Бобан Стајиќ
Андреј Магдевски
Адем Мекиќ
Стојан Ѓуроски
Бојан Трајковски
Бојан Крстевски
Кирил Николовски
Андреј Маслинко
Александар Штерјов.

Првиот тренинг на репрезентацијата ќе биде одржан на 11 јуни во Спортскиот центар „Јане Сандански“.

Коронавирус