среда, 7. декември 2022. Вести денес: 92
home Кошарка

Давитков го објави скратениот список за мечот со Косово

Давитков го објави скратениот список за мечот со Косово

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Јорданчо Давитков, го објави скратениот список на кошаркари повикани за репрезентативните активности кои претстојат кон крајот на месецов.

Сениорите, кои веќе имаат две победи од два одиграни натпревари во втората фаза од претквалификациите за Евробаскет 2021, ќе го одиграат третиот натпревар во рамки на вториот прозорец, против Косово на 2. декември во Гевгелија.

Сениорите ќе одржат краток собир во Скопје на 28-ми ноември во СЦ „Јане Сандански“ а потоа ќе заминат за Гевгелија каде ќе продолжат со активности до одигрување на натпреварот.

Список на повикани кошаркари:

Војдан Стојановски
Дамјан Стојановски
Александар Костоски
Дарко Соколов
Адем Мекиќ
Бобан Стајиќ
Андреј Магдевски
Димитар Караџовски
Марко Симоновски
Стојан Ѓуроски
Бојан Трајковски
Љубомир Младеновски
Бојан Крстевски
Андреј Маслинко
Шејн Витингтон.

Qatar 2022