вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 60
home Кошарка

Далас предводен од Дончиќ ја прекина победничката серија на Мемфис

Далас предводен од Дончиќ ја прекина победничката серија на Мемфис

Кошаркарите на Далас го совладаа синоќа Мемфис со 112:85 и со тоа ставија крај на серијата од 11 победи во низа во НБА лигата.

Далас беше предводен од фантастичниот Словенец Лука Дончиќ, кој го оствари својот 40. трипл-дабл ефект во кариерата, постигнувајќи 27 поени, од кои 19 во второто полувреме. Додаде и 12 скокови и десет асистенции.

За Далас ова беше седма победа во последните осум натпревари.

Резултати од натпреварите во НБА лигата одиграни ноќта меѓу петокот и сабота:

Детроит t – Торонто 103-87

Индијана – Феникс 94-112

Филаделфија – Бостон 111-99

Шарлот – Орландо 109-116

Чикаго – Голден Стејт 96-138

Мајами – Атланта 124-118

Сан Антонио – Кливленд 109-114

Сакраменто – Хјустон 126-114

Мемфис – Далас. 85-112.

Коронавирус