понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 68
home Кошарка

Црвена Ѕвезда ја освои титулата во српскиот кошаркарски шампионат

Црвена Ѕвезда ја освои титулата во српскиот кошаркарски шампионат

Играчите на Црвена ѕвезда ја освоија вечерва титулата кошаркарски шампион на Србија, по триумфот со 3:1 над Партизан во финалната серија на Суперлигата .

Звезда го освои натпреварот бр.4 со 76:75, со кошот на Били Берон во последната секунда.

За „црвено-белите“ ова е петта титула во кошаркарскиот шампионат на Србија. За тимот ова е 20-ти трофеј.

Берон со 21 поен беше најефикасен за Звезда, Дејан Давидовац даде 13, а за Партизан по 11 постигнаа Алекс Ренфро и Ѓорѓе Гагиќ.

Коронавирус