недела, 4. декември 2022. Вести денес: 70
home Кошарка

Брутален тим: Шекил О’Нил ја избра најдобрата петорка

Брутален тим: Шекил О’Нил ја избра најдобрата петорка

Легендарниот Шекил О’Нил ја избра најдобрата НБА екипа на сите времиња, истакнувајќи дека никој не би можел да ја победи во седум одиграни натпревари, колку што максимално може да се одигра во плеј-оф.

Во нај-тимот на Шек, покрај себе си стави и Ален Ајверсон, Коби Брајант, Мајкл Џордан и Леброн Џејмс.

Шекил О’Нил играше во неколку НБА тимови, а освои четири шампионски прстени – три со Лејкерс и еден со Мајами.

Има златни медали од Олимписките Игри во Атланта во 1996 година и Светското првенство во Канада во 1994 година.

Коронавирус