четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 133
home Кошарка

Бруклин разгледува четири кандидати за тренерската позиција

Бруклин разгледува четири кандидати за тренерската позиција

Раководството на Бруклин Нетс веќе изготви список на кандидати за позицијата тренер, откако поранешниот Кени Аткинсон беше отпуштен на почетокот од март.

Според информациите во списокот на фаворити за позицијата се Тајрон Лу, Џејсон Кид, Марк Џексон и Џеф Ван Гунди.

Гласините велат дека Лу е најверојатен кандидат, бидејќи тој и бекот на Нетс Кајри Ирвинг ја освоија титулата во НБА во 2016 година со Кливленд.

Легендата Џејсон Кид помина една сезона како тренер на „мрежите“ во 2013/14 година, достигнувајќи до Источното полуфинале во плеј-офот.

Марк Џексон неодамна работеше во Голден Стејт Вориорс, а Ван Ганди не бил тренер на НБА тим од 2007 година, при што последните двајца во моментов работат како аналитичари.

ЕУРО 2020

Македонија