вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 4
home Кошарка

Брет Браун се повлекува од функцијата селектор на Австралија

Брет Браун се повлекува од функцијата селектор на Австралија

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Австралија Брет Браун објави дека ја напушта функцијата, објави „Eurohoops“.

Одлуката на Браун се должи на променетите на лични околности во последните месеци.

Браун требаше да го подготви тимот на Австралија за одложените Олимписки игри во Токио до 2021 година, но ја извести локалната федерација дека нема да може да ги исполни должностите.

Претходно тренерот ја напушти Филаделфија, каде работеше седум сезони.

Коронавирус