понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 71
home Кошарка

Бостон намали на 2:1 во серијата со Мајами

Бостон намали на 2:1 во серијата со Мајами

Кошаркарите на Бостон одговорија соодветно по двата последователни порази од Мајами и се вратија во серијата по 117:106, намалувајќи ја разликата на 1-2.

Селтикси не заостануваа во ниту еден момент од мечот и успеаа да остварат одлична победа за да ги вратат своите надежи за пласман во финалето на НБА.

Откако по претходниот натпревар ги зафатија емоциите и имаше скандали во соблекувалната, овојпат Келтите играа напорно од самиот почеток за да постигнат успех и да покажат дека се обединети.

Џејлон Браун постигна 26 поени, а Џејсон Тејтум додаде 26 и 14 скока. Кемба Вокер и Маркус Смарт се истакнаа со 21, односно 20 поени, а Гордон Хејворд се врати откако беше отсутен повеќе од еден месец поради проблем со глуждот.

„Жешките“ се обидоа со нов пресврт по серијата од 24: 9 во последната четвртина, но овој пат не успеаја да триумфираат. Тие се приближија на 109: 104, но тоа беше максимумот откако дозволија премногу големо заостанување во резултатот.

Бам Адебајо постигна 27 поени, Тајлер Хироу помогна со 22 од клупата, но Горан Драгиќ остана со само 11.

Коронавирус