понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 69
home Кошарка

Бостон ја врати неизвесноста во финалето на Истокот

Бостон ја врати неизвесноста во финалето на Истокот

Бостон го победи Мајами со 121-108 во петтиот натпревар од финалето на Источната конференција на НБА.

Бостон заостануваше во резултатот по првите два дела, но по силната трета четвртина го смени развојот на натпреварот и остана во серијата, откако сега заостанува со 2:3.

Најдобар стрелец кај Селтикси беше Џејсон Тејтум со 31 поен, од кои 17 во клучната третина, а Џејлен Браун додаде 26 поени. Горан Драгиќ постигна 23 поени за Мајами.

Бостон ќе се обиде да ја сврти плеј-оф серијата откако заостанува со 1-3 за прв пат од 1981 година, кога ја елиминираше Филаделфија на патот до титулата во НБА. (МИА)

Коронавирус