петок, 29. јули 2022. Вести денес: 136
home Кошарка

Бостон го повлече дресот со број 5 во чест на Дурент

Бостон го повлече дресот со број 5 во чест на Дурент

Во чест на Кевин Дурент, екипата на Бостон го повлече од употреба дресот со број 5. Најава дојде во мечот против Лос Анџелес Клиперс во кој селтикси славеа со 141:133 по две продолженија.

Дурент одигра 21 сезона во НБА лигата во која смени три клуба. Првите 12 сезони беше член на Минесота тимбервулфс за која играше и последната година. Во меѓувреме, шест сезони настапуваше за Бостон и две за Бруклин.

Учествуваше во 15 Ол стар викенди, во 2003 година беше прогласен и за МВП во мечот на сите ѕвезди, а во 2004 година го понесе истото признание за регуларниот дел во сезоната.

Во 2008 година го освои шампионскиот прстен со Бостон. Во неа одигра 71 меч во основниот дел со просек 18,8 поени и 9,2 скока по натпревар и 26 во плејофот во кои бележеше 20,4 поени и 10,5 скока по меч.

Коронавирус