вторник, 2. март 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Богдановиќ со звукот на сирената за победа во Хјустон (ВИДЕО)

Богдановиќ со звукот на сирената за победа во Хјустон (ВИДЕО)

Хрватскиот кошаркар Бојан Богдановиќ во последната секунда постигна тројка, со којa Јута џез на гостински терен го совлада Хјустон Рокетс со 114: 113.

Вечерта во НБА лигата беше одбележана со потегот на Хрватот, што ја доби топката на 1,6 секунди пред крајот на натпреварот и погоди тројка преку двајца играчи.

Дотогаш, тој не беше во поентерско расположение, бидејќи погоди само еднаш од шест обиди, но на крајот прерасна во херој на натпреварот.

Тоа беше само неговиот осми поен, при што додаде и четири асистенции и два скока. Сепак, тренерот Квин Снајдер го назначи Богдановиќ да одлучи за последниот шут.

„Мечот беше создаден за да го одземам последниот удар за три поени. Голема работа е за мене е што ја добив таа доверба, се вратив на вистински начин“, рече Богдановиќ по натпреварот.

Резултати на натпреварите играни ноќта меѓу недела и понеделник:

Атланта – Њујорк 140:135 (по две продолженија)
Филаделфија – Чикаго 118:111
Вашингтон – Мемфис 99:106
Хјустон – Јута 113:114
Кливледн – Лос Анџелес клиперс 92:133
Портланд – Мајами 115:109.

ЛА лејкерс се лидери на Запад со 39 победи и 12 порази, Во Источната конференција води Мајами со биланс 45-7.

Коронавирус