среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 196
home Кошарка

Бјоркгрен нов тренер на Индијана

Бјоркгрен нов тренер на Индијана

НБА лигашот Индијана пејсерс го назначи Нејт Бјоркгрен за нов главен тренер на тимот.

Четириесет и петгодишниот кошаркарски стручњак претходно беше дел од стручниот штаб на Феникс санс и Торонто репторс, а во 2019 година стана шампион во НБА, заедно со канадскиот клуб како асистент на тренерот.

Поранешниот тренер на Индијана, Нејт Мекмилан доби отказ откако тимот поразен во првото коло од плејофот во НБА-лигата 2019/20 од Мајами (0:4 во серијата).

Коронавирус