сабота, 28. март 2020. Вести денес: 86
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Кошарка

Бивш кошаркар на МЗТ ја распарчи Турција, Хрватска подобра од Шведска

Бивш кошаркар на МЗТ ја распарчи Турција, Хрватска подобра од Шведска

Холандија успеа да слави против Турција со 72-65 во првото коло од квалификациите за Евробаскетот, а најдобар кошаркар на теренот беше Шарлон Клоф, кој во сезоната 2016/17 го носеше дресот на МЗТ Скопје.

Натпреварот беше „тесен“ од самиот почеток, а Холандија по првата четвртина водеше со 18-17, додека нивната предност на полувреме порасна на 41-38.

Во вториот дел Турција успеа да израмни на 54-54, по што во последната четвртина Холандија доминираше и успеа да ги изнеанди Турците (72-65).

Клоф ја предводеше Холандија до триумф со 27 поени, шест скокови и шест асистенции.

На останатите натпревари Хрватска беше подобра од Шведска со 72-56, Босна и Херцеговина ја „нокаутираше“ Летонија со 62-61, Грција ја совлада Бугарија со 73-63, а Црна Гора ја совлада Велика Британија со 81-74.