четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Бил собори НБА анти-рекорд стар 60 години

Бил собори НБА анти-рекорд стар 60 години

Кошаркарот на Вашингтон, Бредли Бил ноќеска на натпреварот со Њу Орлеанс (106:124) постави уникатен анти-рекорд во НБА-лигата. Дваесет и седумгодишниот Американец стана првиот кошаркар во историјата на лигата кој изгубил 10 натпревари по ред, кога постигнал 40 или повеќе поени.

На натпреварот против Пеликанс, Бил постигна 47 поени, но не му помогна на неговиот тим да го избегне поразот.

Претходно, рекордот му припаѓаше на Волт Белами, кошаркарот го постави пред 60 години (9 порази по ред, сезона 1961/1962).

Вашингтон се најде на последното, 15. место на табелата во Источната конференција со три победи и 11 порази.

Во сезоната 2020/21, Бредли Бил има просек од 34,4 поени, 5,4 скока и 4,8 асистенции по натпревар.

ЕУРО 2020

Македонија