вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 23
home Кошарка

Басконија го декласира Реал Мадрид,ПАО подобар од Олимпијакос

Басконија го декласира Реал Мадрид,ПАО подобар од Олимпијакос

Грчкиот Панатинаикос го доби грчкото дерби во кошаркарската Евролига, откако на теренот на Олимпијакос славеше со 88-77.

Најефикасни играчи на мечот беа Сант Роос и Меккисик со по 20 поени, додека ги следеше триото од Панатинаикос Бочоридис, Митоглу и Вајт со по 15 и 12 поени.

Во шпанската пресметка Басконија направи сензација и на гостински паркет го прегази Реал Мадрид со 84-64.

За „кралевите“ ова беше деветти неуспех во Евролигата, додека за Басконија 11 победа.

На останатите средби Фенербахче победи кај  Зенит со 92-84 додека Лион беше подобар од Милано со 78-69. Во германското дерби Баерн Минхен после продолжение ја совлада АЛБА со 101-95 .

ЕУРО 2020

Македонија