петок, 29. јули 2022. Вести денес: 137
home Кошарка

Барселона го претрпе третиот последователен пораз во Евролигата

Барселона го претрпе третиот последователен пораз во Евролигата

Кошаркарите на Барселона синоќа загубија на гостувањето во Тел Авив кај Макаби и ја продолжија серијата порази.

Во дербито на 19.коло од елитното кошаркарски натпреварување, во меч со мал број поени ЦСКА Москва беше поуспешна од Реал Мадрид.

Резултати:
ЦСКА Москва – Реал Мадрид 60:55
Химки – Валенсија 75:84
Анадолу Ефес – Милано 88:68
Фенербахче – Лион 86:64
Олимпијакос – Алба Берлин 86:93
Макаби – Барселона 92:85.

Вечер играат:
Зенит – Басконија
Црвена ѕвезда – Жалгирис
Панатинаикос – Баерн.

Во горниот дел на табелата се Анадолу Ефес со биланс 16-3 (победи-порази), Реал Мадрид 15-4, Макаби 13-6, ЦСКА Москва 13-6 и Барселона 13-6.

Коронавирус