понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 161
home Кошарка

Атланта и Лос Анџелес клиперс на чекор до конференциско финале

Атланта и Лос Анџелес клиперс на чекор до конференциско финале

Екипата на Лос Анџелес клиперс триумфираше синоќа на гостувањето против Јута со 119:111 и поведе со 3:2 во серијата до четири победи во полуфиналето од плејофот на Западот, а на една победа до конференциско финале на Истокот дојдоа и кошаркарите на Атланта со гостински триумф во Филаделфија од 109 :106.

Атланта во петтиот натпревар успеа да се врати од резултатска негатива од дури 26 поени, предводени од Треј Јанг, кој натпреварот го заврши со 39 поени и седум асистенции.

Шестиот натпревар се игра в петок во Атланта.

Триумфот на гостинските екипи синоќа во НБА лигата го комплетираше Лос Анџелес клиперс, предводен од фантастичниот Пол Џорџ, кој постигна 37 поени, додавајќи и 16 скокови.

„Клиперси“ се домаќини на шестиот натпревар што, исто така, е на програмата утре.

Коронавирус