вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 6
home Кошарка

Апиќ МВП на првата рунда во АБА лигата

Апиќ МВП на првата рунда во АБА лигата

Кошаркарот на ФМП Драган Апиќ е прогласен за најдобар играч во првото коло од регионалната АБА лига.

Центарот на ФМП во триумфот на неговиот тим над Задар учествуваше со 29 поени, пет скока и по две асистенции и украдени топки, доволно за индекс на корисност 40.

Апиќ се најде на делба на првата позиција и на листата најдобри стрелци заедно со Томислав Зупчиќ.

Најдобар скокач во премиерната рунда е Лука Божиќ со 16 скока.

Во категоријата асистенции, најуспешен е Стефан Пот кој стигна до 10 додавања.

Локални избори 2021