недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Американците подобри од странците на стартот на „Ол-стар“ викендот (ВИДЕО)

Американците подобри од странците на стартот на „Ол-стар“ викендот (ВИДЕО)

Тимот на САД го победи Тимот на останатиот свет со 161: 144 во натпреварот на „ѕвездите во подем“ на НБА. Дуелот по традиција е еден од најнеизвесните настани од програмата на „Ол-Стар“ викендот кој оваа година е во Шарлот.

Одбраната очекувано беше во заден план, особено во првото полувреме, откако двата состави понудија на гледачите атрактивни изведби и покажаа дека иднината на НБА дефинитивно е светла.

Кајл Кузма беше избран за МВП, кој ја игра втората сезона во Лос Анџелес Лејкерс. Крилото ги демонстрира своите квалитети и беше најпрецизен кошаркар во средбата со 35 поени, додавајќи кон нив 6 скока, 2 асистенции и 1 блок. 30 поени за САД додаде и крилото на Бостон Селтикс, Џејсон Тејтум, а плејмејкерот на Атланта Хокс – Треј Јанг постигна 25 поени, 10 асистенции и 7 скока. Со 20 поени, 9 асистенции, 7 скока и 5 украдени топки пак импресионираше бекот на Јута Џез, Донован Мичел, апоинт бекот на Сакраменто Кингс – ДиАрон Фокс беше играчот со најмногу асистенции од двата тима – 16, а кон нив додаде и 5 украдени топки.

Најпрецизен за странците беше австралиската ѕвезда на Филаделфија 76-ерс, Бен Симонс со 28 поени, а кон нив, тој додаде 6 асистенции, 5 скока и 3 украдени топки. Со 21 поен заврши финското тешко крило на Чикаго Булс – Лари Марканен. Словенечката ѕвезда на Далас Маверикс, Лука Дончиќ пак преферираше да подава и запиша 9 асистенции, истакнувајќи и 13 поени.

Коронавирус