четврток, 1. јуни 2023. Вести денес: 56
Во живо

Мицкоски во општина Конче во рамките на активноста „Ова е Македонија за сите“

home Кошарка

Александар Тодоров нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Александар Тодоров нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Кошаркарската федерација на Македонија денеска го промовира Александар Тодоров во нов селектор на машкиот национален тим.

Помошник на Тодоров ќе биде тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Ѓорѓи Кочов.

Амбиција на сите во федерацијата и стручниот штаб е пласман на Европското првенство во 2021 година. Покрај оваа цел, новиот селектор најави и подмладување на репрезентацијата.

– Имаме неколку млади играчи и во домашното и во странските првенства кои с еуспешни во своите клубови и тие ќе добијат шанса. Но сакам да нагласам дека подмладувањето не сакам да звучи како алиби, туку потреба да се даде шанса на тие деца кои за неколку години ќе бидат основниот костур на во репрезентацијата.

Првиот собир во пресрет на февруарските средби со Естонија (дома, 20 февруари) и со Русија (на гости 23 февруари) е закажан за 12 февруари, а селекторот Тодоров веќе добил потврда за присуство од 15-ина играчи, од вкупно 24 колку што се наоѓаат на неговиот список.

Договорот на Тодоров со КФМ, во случај на пласман на Евробаскет 2021 е со важност до 2025 година.

Тодоров на селекторското место доаѓа како наследник на Јорданчо Давитков на кого не му беше продолжен договорот.