понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 142
home Кошарка

Александар Тодоров го одреди конечниот список на кошаркари за Перм

Александар Тодоров го одреди конечниот список на кошаркари за Перм

Селекторот машката кошаркарска  репрезентација Александар Тодоров, го одреди списокот на 15 кошаркари кои ќе патуваат за Перм, каде во периодот од 18.до 22. февруари же ги одиграат четирите  квалификациски натпревари за пласман Европското првенство во 2022 година.

По неколкуте одработени тренинзи во Скопје, и второто ПЦР тестирање од Ковид-19 кое беше реализирано пред саботниот тренинг во малата сала на СЦ „Јане Сандански“, шанса добија вкупно 13. кошаркари на кои во текот на утрешниот ден, пред тргнувањето за Перм ќе им се приклучат уште Ненад Димитријевиќ и Стојан Ѓуроски.

КОНЕЧЕН СПИСОК НА ПАТНИЦИ ЗА ПЕРМ

Дамјан Робев

Андреј Митревски

Бојан Крстевски

Дамјан Стојановски

Кристијан Николов

Андреј Магдевски

Бојан Трајковски

Теодор Симиќ

Виктор Ефремовски

Филип Бакоч

Џејкоб Вајли

Војдан Стојановски

Лука Савиќевиќ

Ненад Димитријевиќ

Стојан Ѓуроски

 

ЕУРО 2020

Македонија